PROTEKO / OFERTA ROZWIĄZAŃ / Wideokonferencje

Wideokonferencje


KOMUNIKACJA WIDEO W STANDARDZIE FULL HIGH DEFINITION I BOGACTWO FUNKCJI


Nowoczesne wideoterminale łączą w sobie panoramiczny obraz jakości hd oraz bogaty zestaw funkcji, co stanowi o potężnych możliwościach tych prostych w obsłudze rozwiązań do komunikacji wideo. Zaawansowane systemy obsługują dwa monitory i dwie kamery, co przekłada się na wysoką elastyczność zastosowań. Pozwalają na współdzielenie prezentacji, dokumentów i multimediów ze wszystkimi uczestnikami, wydatnie ułatwiając zdalną współpracę.

 
SYSTEMY DLA WIDEOKONFERENCJI GRUPOWYCH

Idealne systemy do zastosowań w dużych salach konferencyjnych. Umożliwiają uzyskiwanie połączeń wideo z udziałem wielu uczestników dzięki użyciu wbudowanego mostka wielopunktowego HD i Full HD. Wideoterminale prezentują obraz wielu uczestników z wykorzystaniem jednoczesnego podglądu  użytkowników oraz w sposób automatyczny przełączają obraz między uczestnikami (tryb przełączania głosem). Wszystko to bez konieczności zastosowania urządzeń zewnętrznych, zaawansowanego systemu planowania i bez pomocy pracownika technicznego. Unikalne funkcje pozwalają każdemu uczestnikowi zmieniać w sposób niezależny układ widoków co pozwala np. na wyświetlenie po jednym zdalnym uczestniku na każdym z dwóch ekranów.Zastosowane mostki obsługują do 8 stron spotkania w rozdzielczościach 1080p z 30 klatkami na sekundę oraz rozdzielczość 720p z 60 klatkami na sekundę.

 

NISKIE WYMAGANIA DLA ŁĄCZY

Dostępne rozwiązania oferują rozdzielczość Full High Definition 1080p z 30 klatkami na sekundę przy paśmie łącza na poziomie 1.7 Mbit/s oraz rozdzielczość 720p z 60 klatkami na sekundę na łączu 1.1 Mbit/s. Wprowadzenie nowej generacji systemów kodowania i dekodowania pozwala również na pracę z jakością HD 720p i 30 klatkami na sekundę już na łączu internetowym o prędkości 768 Kbit/s. Posiada wbudowany mostek umożliwiający przeprowadzanie wideokonferencji z udziałem 6 stron. 

 

Wprowadzenie do rozwiązań wideokonferencyjnych.

Producentom systemów wideokonferencyjnych od zawsze przyświeca jedna idea – umożliwiać spotkania na odległość bez konieczności przemieszczania się. Jednak do tej pory technologie te nie zyskały dużej popularności. Powodów tego stanu rzeczy można upatrywać w trzech podstawowych czynnikach: bardzo wysokiej cenie urządzeń wideokonferencyjnych, kosztach infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjnej oraz średniej jakości transmisji audio-wideo. Można powiedzieć, że obecnie żaden z podanych czynników nie jest aktualny, nie mniej jednak w pamięci potencjalnych użytkowników niektóre z nich są ciągle żywe. Oferowane przez nas wideoterminale o jakości obrazu i dźwięku High Definition zrywają ze stereotypem, że rozwiązania wideokonferencyjne są drogie a jakość transmisji pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązania te stają się obecnie powszechnym narzędziem komunikacji. 

Starej generacji systemy wideokonferencyjne wykorzystywały linie ISDN, których utrzymanie wymagało znacznych nakładów finansowych. Korzystanie z takich systemów było kosztowne (opłata za impulsy telefoniczne) i odbywało się pod presją czasu. Obecnie podstawowym medium są sieci oparte na protokole IP. Ceny łączy internetowych są coraz niższe i osiągnęły poziom, który spowodował upowszechnienie się usług wśród firm i organizacji każdego rozmiaru. Wideoterminale oferują bardzo wydajne algorytmy kompresji przesyłanego obrazu i dźwięku co pozwala na transmisję High Definition na łączach o przepływności od 1 Mb/s a jakość porównywalną do TV już od 256 Kb/s. 

High Definition jest powszechną technologią AV, która znalazła również zastosowanie w multimedialnych technikach komunikacji interaktywnej. Dzięki HD komunikacja wideo stała się naprawdę naturalna, na ekranie widać cała salę spotkań i wszystkich uczestników oraz więcej istotnych szczegółów, które pozwalają na wspólną pracę zdalną.  

Dzięki High Definition użytkownicy chętniej i częściej korzystają z rozwiązań wideokonferencyjnych co bezpośrednio przekłada się na częstotliwość spotkań i redukcję kosztów ich przeprowadzania. Instytucje i firmy o strukturze wielooddziałowej mogą zaoszczędzić znaczne środki dzięki wdrożeniu i umiejętnemu zastosowaniu systemów wideokonferencyjnych. Wszystkie spotkania, większość szkoleń i konsultacji można przeprowadzać zdalnie bez konieczności odbywania kosztownych i czasochłonnych podróży. W takiej sytuacji nakłady inwestycyjne związane z zakupem wideokonferencji mogą zwrócić się nawet po 6 miesiącach eksploatacji. 


ROZWIĄZANIA HIGH DEFINITION DLA SAL KONFERENCYJNYCH.

 

Wideoterminal wyposażony w mostkek wideokonferencyjny umożliwiający zestawianie wideokonferencji DO 8 stron w konfiguracji CP (Continue Presence), oraz do 8 stron w konfiguracji połączenia VAS bez potrzeby korzystania z centralnego mostka dedykowanego. Oferowane rozwiązanie umożliwia zatem zestawienie wideokonferencji max 8 lokalizacji bez potrzeby posiadania mostka centralnego-dedykowanego. 


Dane techniczne: 

- Rozdzielczości: blisko 50 

- maks rozdzielczość: FULL HD. 

- automatyczna lub manualna alokacja dostępnego pasma 

- pasmo 128 Kb/s do 6 Mb/s 

- dual streaming H.239 (osobny strumień danych) 

- dwa wyjścia monitorowe HD 

- wejście D-sub dla PC (H.239) – hd,xga,vga,svga 

- wbudowany mostek wideokonferencyjny (8 VAS) 

- audio od 100 Hz do 16 kHz (telefon IP z 16 mikrofonami) 

- interfejs Ethernet 10/100 (RJ45)- kamera HD PTZ 4 x zoom 

- zarządzanie www/ssh/telnet 

- pełne sterowanie z pilota 

- kompatybilność z Sony/Tandberg/Polycom/Codian/Rad 

- zgodność z H.323 i H.320 

- zgodność z H.261, H.263, H.264 

- szyfrowanie AES 

- możliwość konfiguracji NAT (na potrzeby połączeń przez Internet) 

- wsparcie dla QoS 

 

 E- LERNING

W przypadku potrzeby stworzenia systemu e-lerningu oferujemy dodatkowe elementy uzupełniające infrastrukturę. 

Sieciową bramkę ISDN (4 x BRI, 1 x PRI), która może być podłączona bezpośrednio do wideoterminala bądź poprzez „IP link” siecią Ethernet (daje to możliwość zainstalowania bramki np. w serwerowni i umożliwia korzystanie z niej wszystkim wideoterminalom z sieci). Proponujemy również zastosowanie urządzenia typu Firewall NAT Traversal, którego instalacja w DMZ i otworzenie jednego wybranego portu na zaporach sieciowych pozwoli na zestawianie wideokonferencji z klientami H.323 spoza sieci uczelnianej również z użyciem mostka. Po stronie urządzenia zewnętrznego nie trzeba dokonywać żadnych zmian w ustawieniach firewalla. Oferta zawiera również oprogramowanie do zarządzania konferencjami i infrastruktura wideokonferencyjna oraz serwer aplikacji służący do wideokonferencji z PC. 

Oferowane rozwiązanie do pracy z rozdzielczością HD (1280 x 720) wymaga pasma 1 Mb/s, pasmo 768 Kb/s - 1088 x 608, 512 Kb/s - 848 x 480, 384 Kb/s - 768 x 432 a pasmo 128 Kb/s - 400 x 244 . Dla każdej rozdzielczości kodeki potrzebują mniej pasma niż inne dostępne na rynku rozwiązania konkurencyjne nawet jeśli te wyświetlają niewielką ilość klatek na sekundę. 

 

Główne cechy systemów wideokonferencyjnych: 

 - Transcoding – podczas połączeń wielostronnych, każda ze stron jest wyświetlana w rozdzielczości z jaką zostaje przysłana do mostka. 

 - Funkcja Virtual Multiway – pozwala dostosować wyswietlane widoki (layout) indywidualnie, każdemu użytkownikowi niezależnie od innych stron wielostronnej wideokonfrencji. 

 - Udostępnianie wszelkich funkcjonalności w zależności od oferowanego zestawu, bez konieczności dokupowania odpowiednich licencji  

 


 

Camera HD

 

Główne cechy:

- rozdzielczość w horyzoncie (TV lines): 1280

- maks rozdzielczość: HD, 1280 x 720 - 30 klatek/sek.

- niska rozdzielczość: poniżej CIF

- odświeżanie: 30 k/s

- efektywne piksele: 921600

- rozmiar sensora: 1280x 4.2 microns x 720x4.2Microns

- typ sensora: CMOS

- kąt widzenia w poziomie: 70*

- pełny kąt widzenia w poziomie: 170*

- kąt widzenia w pionie: 55*

- pełny kąt widzenia w pionie: 125*

- zoom optyczny: 4x

- sterowanie z pilota

 

Kamera HD dostarcza obraz z rozdzielczością 1280x720 pikseli z częstotliwością 30 ramek na sekundę przy kącie widzenia wynoszącym 70 stopni. Dodatkowo kamera jest zdalnie sterowana w płaszczyznach poziomej i pionowej oraz wyposażona jest w czterokrotny zoom optyczny. Doskonale sprawdza się zarówno w małych jaki i dużych salach konferencyjnych. 




Telefon konferencyjny


Główne cechy:

- pasmo przenoszenia dźwięku: 100 Hz do 16 kHz

- dystorsja: <0.5% 400 Hz - 20 kHz; <2% 100 Hz - 400 Hz

- 16 dookólnych mikrofonów

- wyświetlacz LCD

- standardy audio: G.711; G.722; G.722.1c ; G.729;

MPEG-4 AAC; SIP: RFC 3261; 3264; 2833

- integracja z telefonią VoIP

- zasilanie: PoE


Dźwięk w standardzie HD 

Telefon konferencyjny działający w standardzie HD, oferujący niespotykaną dotąd jakość audiokonferencji. Wyposażony w 16 stale włączonych mikrofonów oraz tzw. Circular Microphone Array (patent zgłoszony) i technologię kształtowania wiązki. Telefon zapewnia zasięg obejmujący całe pomieszczenie, co czyni zeń niezwykłe rozwiązanie wśród telefonów dostępnych na rynku. 

Udoskonalone algorytmy. 

Dźwięk jakości CD o szerokim zakresie częstotliwości do 16 kHz z zastosowaniem formatu kodowania MPEG-4 AAC. Ten sam algorytm wykorzystywany jest w popularnych produktach marki iPod i iTunes. 

W połączeniu ze specjalną konstrukcją tytanowego głośnika i strojoną obudową z otworem, Urządzenie redukuje niepożądany szum i zniekształcenia do 10 razy skuteczniej niż inne telefony konferencyjne nie wymagając przy tym zastosowania subwoofera. 


Telefon umożliwia realizację audiokonferencji z wykorzystaniem protokołu VoIP oraz możliwość integracji z licznymi systemami IP-PBX klasy Enterprise takimi jak: Cisco, Avaya, Nortel, Siemens, Shoretel, Alcatel, Adtran, Asterisk, Broadsoft, 3COM, Mitel, Interactive Intelligence, PingTel. 


Korzyści: 

Zasięg obejmujący całe pomieszczenie – rejestrowanie głosów wszystkich mówców w pomieszczeniu bez niepożądanych szumów. Nowoczesne rozwiązanie obejmujące 16 wielokierunkowych mikrofonów oraz tzw. Circular Microphone Array, stanowi o zaawansowanym podejściu w porównaniu do klasycznych urządzeń z bramkowanym mikrofonem kierunkowym. 


Szerokie pasmo przenoszenia do 16 kHz – nie mające sobie równych, sięgające od 100 Hz do 16 kHz, dla potrzeb organizacji konferencji o wysokiej jakości dźwięku. 


Zgodność ze standardami – współpraca ze standardami SIP lub implementacjami H.323 IP PBX lub IP. 


Niski poziom zniekształceń i szumów otoczenia – zaprojektowany z myślą o ograniczeniu szumów pochodzących z instalacji HVAC, wentylatorów projektora itp.. 


Elegancki, dyskretny wygląd – nowoczesny projekt, brak dodatkowych uchwytów, mikrofonów lub subwooferów. 


Prostota obsługi – intuicyjna klawiatura i wyświetlacz, dodawanie uczestnika za pomocą jednego przycisku.